اجرای مانور زلزله در مدرسه پایندگان

مانور زلزله در مدرسه از برنامه هایی است که در دستور کار همه مدارس قرار دارد.این مانور هر ساله در تمامی مدارس کشور به دلیل آمادگی و آشنایی دانش آموزان با حوادث طبیعی انجام می گیرد.مجموعه مدارس و آموزشگاه های هما که یکی از بهترین های کرج به شمار می آید نیز مانور زلزله و ایمنی را در مدرسه متوسطه دخترانه واحد پایندگان اجرا کرد.با ادامه مطلب با ما همراه باشید.

۸ آذر روز برگزاری مانور زلزله در مدرسه

متاسفانه کشور عزیزمان ایران در دسته کشور های زلزله خیز قرار گرفته است و این بلای طبیعی تاکنون بارها و بارها آرامش و خواب راحت را از مردم کشور ما گرفته است.با وجود تمام کم و کاستی های موجود در مدیریت بحران در کشور ما توانسته ایم که این گونه بلا های طبیعی را پشت سر بگذاریم.البته خاطره عزیزان از دست رفته طی این اتفاقات هرگز فراموش نخواهد شد.

آمادگی دانش آموزان مانور زلزله در مدرسه

دانش آموزان در هر مقطع و هر سنی جزو آسیب پذیرترین قشر در خطرات ناشی از زلزله هستند.چه در خانه و چه در مدرسه آن ها باید آمادگی لازم برای مواجه شدن با شرایط خطرناک و بحرانی زلزله را داشته باشند.به دلیل آن که دولت در امر مدیریت بحران دارای منابع انسانی و امکانات محدود است تصمیم به آموزش مانور زلزله در مدرسه برای مقابله با بحران،امداد رسانی و پیشگیری از زلزله گرفته است.البته در این برنامه های هدفمند سازی و آموزشی سازمان هلال احمر نیز فعالیت هایی دارد که در مطلبی دیگر به آن اشاره شده است.

در واقع می توان گفت که مهمترین گام در مدیریت بحران زلزله در مدارس، آموزش (حتی اجباری) برای بالا بردن دانش و آگاهی عمومی دانش آموزان است.

از طرفی شبیه سازی صحنه زلزله های گذشته و انجام تمرینات و مانور های دوره ای و مداوم توسط دانش آموزان و نیز ارزیابی نتایج حاصله از آن و شناسایی نقاط ضعف و قوت آن با بهره گیری از تجربیات افراد در کاهش مخاطرات زلزله بسیار موثر است.

مانور زلزله در مدرسه و نقش آن در کاهش مخاطرات 

مانور زلزله مجموعه ای از راهکار هایی است که باید قبل از وقوع زلزله و برای افزایش سطح آگاهی و آموزش مهارت های عملی انجام شود.می توان گفت که این مانور شبیه سازی شرایط پر خطر و بحرانی برای دانش آموزان است تا با قرار گرفتن در این وضعیت شبیه سازی شده تمرین ها و برنامه هایی را انجام دهند تا بتوانند در شرایط حقیقی با زلزله و حوادثی از این دست مقابله کنند.

انجام مانور زلزله در مدرسه باید به صورت مداوم،جدی و هدفمند در برنامه های مدارس و مراکز آموزشی کشور به خصوص نقاط زلزله خیز قرار بگیرد چرا که ایجاد آمادگی در دانش آموزان می تواند باعث کاهش تلفات انسانی زیادی بشود و همچنین نیرو های فعال و قوی را پرورش دهد.

مانور زلزله در مدرسه پایندگان

مانور زلزله در مدرسه دخترانه پایندگان با هدف تمامی موارد ذکر شده انجام شد.طی برگزاری این مانور دانش آموزان نکات زیر را آموختند:

 •  خونسردی و آرامش خود را حفظ کنند.
 •  به‌ سمت درب‌ خروج هجوم نبرند.
 • از دستورات معلم و والدین اطاعت کنند.
 • از آسانسور استفاده نکنند.
 • داخل کلاس(اتاق)  به زیر میز رفته و با دو دست محکم پایه‌های میز را بگیرند.
 • در چهارچوب در، گوشه کلاس(اتاق) و زیر ستون‌های اصلی نیز می‌توانید پناه بگیرند.
 • اگر در طبقات زیرزمین هستند، در مکانی امن جای گرفته و تا پایان لرزش آنجا بمانند.
 •   داخل سالن به گوشه سالن و یا زیر ستون‌های اصلی رفته و خود را به دیوار بچسبانند.
 • در راه پله با دو دست سر را گرفته، بنشینند و خود را به یک سمت پله بکشانند و از بالا یا پایین رفتن بپرهیزند.
 • داخل آزمایشگاه، کارگاه وکتابخانه، ازقفسه‌ها فاصله بگیرند،به زیر میز رفته و ضمن گرفتن پایه‌های آن، از سر خود محافظت کنند.
 • داخل حیاط، ضمن حفظ آرامش از دیوار و ساختمان مدرسه فاصله گرفته و در جای مناسب نشسته و با دو دست سر خود را بگیرند.

این نکات به در قالب کاغذ های نوشته شده در بخش های مختلف چسبانده شده است تا دانش آموزان مدام آن ها را مطالعه کرده و ملکه ذهنشان بشود.با برگزاری مانور زلزله در مدرسه دانش آموزان روش های حفظ سلامتی خود و کمک به یکدیگر را در شرایط بحرانی تجربه کردند.

مجموعه مدارس و آموزشگاه های هما در کرج فعالیت های بسیاری برای دانش آموزان در پایه های مختلف خود انجام می دهد تا آن ها را علاوه بر رساندن به موفقیت در زمینه تحصیلی برای شرایط بحرانی و مشکلات و اتفاقات زندگی آماده کند.

امید است که از مطالعه این مطلب استفاده کرده باشید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید