جشن نوروز در مدارس و آموزشگاه دخترانه هما

جشن نوروز از جمله جشن های سنتی و باستانی ایران است که هر سال با تمام شدن فصل زمستان و آغاز شدن بهار در سراسر ایران برگزار می شود.این مراسم باستانی نزد تمامی ایرانیان در تمام جهان و از اهمیت زیادی برخوردار است و آن ها در هرجای این کره خاکی باشند نوروز را جشن می گیرند.این مراسم در ایران رنگ بود دیگری دارد و همیشه با تازگی و عشق و امید به آغاز همراه است.امروز  در آستانه فرا رسیدن سال جدید با نوشته ای جدید با عنوان جشن نوروز در مدارس و آموزشگاه دخترانه هما در خدمت شما هستیم و امیدواریم از  مطالعه ادامه مطلب لذت ببرید.

جشن نوروز در مدارس و آموزشگاه دخترانه هما چگونه است؟

در مدارس دخترانه هما نیز مانند سراسر ایران جشن نوروز با همکاری دانش آموزان اولیا شان و کادر مدرسه برگزار شد.جشن نوروز در مدارس و آموزشگاه دخترانه هما در تمامی پایه های دبستان گل های هما از پایه اول دبستان تا مدرسه دوره اول متوسطه پایندگان برگزار شد و دانش آموزان در این روز سال نو را پیشاپیش در کنار معلمان و دوستانشان جشن گرفتند.

 

در جشن نوروز در مدارس و آموزشگاه دخترانه هما سفره های هفت سین با کمک کارد مدرسه و همکاری خود دانش آموزان پهن شد و در باره پیشینه این عید باستانی،نماد های آن و ویژگی های سفره هفت سین اطلاعاتی به دانش آموزان و همکارانی که در این جشن حضور داشتند داده شد.

در جشن نوروز در مدارس و آموزشگاه دخترانه هما در دبیرستان دوره اول دخترانه پایندگان به دانش آموزان برتر نیمه اول سال تحصیلی،برترین های مسابقه سفره آرایی شب یلدا و برندگان مسابقه میلاد حضرت زهرا جوایزی اهدا شد.همچنین به عنوان عیدی به تمامی بچه ها گلدان های کوچک و زیبایی تعلق گرفت.

 

در آخر نیز از همه با خوراکی های خوشمزه پذیرایی شد.این برنامه در مدرسه ابتدایی گل های هما و برای تمامی پایهذ آن نیز اجرا شد.شما عکس هایی از جشن نوروز در مدارس و آموزشگاه دخترانه هما را در این نوشته مشاهده می کنید.

همانطور در بالا اشاره کردیم در جشن نوروز در مدارس و آموزشگاه دخترانه هما مطالبی راجع به نوروز و فلسفه آن برای اطلاعات بیشتر دانش آموزان ارائه شد.در ادامه این قسمت ما نیز می خواهیم مطالب جالب توجهی از عید نوروز را به شما ارائه دهیم تا هرچه بهتر و بیشتر با این عید باستانی آشنا شوید.

نوروز چیست؟

این که نوروز چیست شاید به نظر شما سوال ساده ای باشد که هرکسی ممکن است جواب آن را بداند اما جزئیاتی راجع به جشن و عید نوروز وجود دارد که شاید هیچکدام از شما از آن ها اطلاعی نداشته باشید.

نوروز همان اولین روز سال خورشیدی و برابر روز یکم فروردین ماه است که در تمام جهان سال نوی ایرانی و از کهن ترین جشن های ایرانی به شمار می رود.

 

عید نوروز در کشور های دیگری که در گذشته جزو فلات ایران بوده اند نیز آغاز سال نو به حساب می آید این کشور ها یعنی افغانستان،تاجیکستان،روسیه،قرقیزستان،سوریه،عراق،گرجستان،جمهوری آذربایجان،آلبانی،چین،ترکیه،ترکمنستان،هند،پاکستان،و ازبکستان نیز آغاز بهار و سال نو را جشن می گیرند و دارای تعطیلات رسمی برای این مناسبت هستند.

ایرانیان قدیم جشن نوروز را به عنوان نمادی برای تمامی اقوام ایرانی در نظر گرفته و آن را آغازگز طبیعت و رویش آن می دانند.همچنین اعتقاد دیگری که وجود دارد این است که با زنده و تازه شدن طبیعت انسان نیز باید روزگار و نگرشی نو را  در لباس هایی تازه آغاز کند.

واژه نوروز

 

واژه نوروز، از فارسی میانه برگرفته شده است که شایع است که این کلمه از زبان اوستایی گرفته شده است.امروزه در  زبان فارسی واژه نوروز در دو معنی به‌کار می‌رود که یکی از آن ها نوروز عام: روز آغاز اعتدال بهاری (برابری شب و روز) و آغاز سال نو است و دیگری نوروز خاص: روز ششم فروردین با نام «روز خرداد» می باشد.

جالب است بدانید که ایرانیان باستان از نوروز به عنوان «ناوا سرِدا» به معنی سال نو یاد می‌کردند. همچنین مردمان ایرانی آسیای میانه در دوره‌های سغدیان و خوارزمشاهیان، نوروز را نوسارد و نوسارجی، به معنای سال نومی‌نامیدند.

پیشینه نوروز به چه زمانی بر می گردد؟

 

منشأ و زمان پیدایش نوروز، به درستی معلوم نیست. برخی از روایت‌های تاریخی، آغاز نوروز را به بابلیان نسبت می‌دهد. بر طبق این روایت‌ها، رواج نوروز در ایران به سال ۵۳۸ (قبل از میلاد) یعنی زمان حمله کوروش کبیر به بابل بازمی‌گردد. همچنین در برخی از روایت‌ها، از زرتشت به‌عنوان بنیان‌گذار نوروز نام برده شده‌است.

 جشن نوروز در اسطوره‌ها

در برخی از متن‌های کهن ایران از جمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری، جمشید و در برخی دیگر از متن‌ها، کیومرث به عنوان پایه‌گذار نوروز معرفی شده‌است.پدیدآوری نوروز در شاهنامه، بدین گونه روایت شده‌است که: جم(یما) در حال گذشتن از آذربایجان، بر روی تخت جمشیدی ارگ جمشید در آنجا فرود آمد و با تاجی زرین بر روی تخت نشست با رسیدن نور خورشید به تاج زرین او، جهان نورانی شد و مردم شادمانی کردند و آن روز را روز نو و جم راجمشید نامیدند.

مهمترین چهره‌های اسطوره‌ای مانند جمشید، سیاوش و کیخسرو پیوندی نزدیک با نوروز دارند. نوروز روز پیروزی بزرگ جمشید بر دیوان است که نماد پلیدی‌هایی چون سرما، تاریکی، جهالت و خشونت بودند. عروج جمشید و عروج کیخسرو در این روز اتفاق افتاد که تفاسیر گوناگونی را به همراه دارد.

غذاهای نوروزی

یکی از متداول‌ترین غذاهایی که به مناسبت نوروز پخته می‌شود، سمنو (سمنک، سومنک، سوملک، سمنی، سمنه) است. این غذا با استفاده از جوانه گندم تهیه می‌شود. در بیشتر کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند، این غذا طبخ می‌شود. در برخی از کشورها، پختن این غذا با آیین‌های خاصی همراه‌است. زنان و دختران در مناطق مختلف ایران، افغانستان، تاجیکستان،ترکمنستان و  ازبکستان سمنو را به‌صورت دسته‌جمعی و گاه در طول شب می‌پزند و درهنگام پختن آن، سرودهای مخصوصی می‌خوانند.

در قرون گذشته بسیاری از خانواده‌ها سالی فقط یکبار می‌توانستند پلو بخورند و آن هم شب نوروز بود. شب نوروز، همه مردم یا اکثراً پلو یا چلو خورشت می‌خوردند.به همین دلیل امروزه نیز مرسوم است که خانواده ها در شب عید سبزی پلو با ماهی درست کنند.

سفره‌ های جشن نوروزی

سفره هفت‌سین از سفره‌های نوروزی است که در ایران، جمهوری آذربایجان و برخی از نقاط افغانستان رایج است.

سفره‌های نوروزی یکی از آیین‌های مشترک در مراسم نوروز در بین مردمی است که نوروز را جشن می‌گیرند.

سفره نوروزی که امروزه در ایران به آن سفره هفت سین هم می‌گویند دارای دو نوع مواد هستند

  • الف: اجناسی که جنبه نمادین و سمبولیک دارد. مانند سیر و سکه
  • ب: مواد و اشیایی که جنبه خوراکی و پذیرایی دارند. مانند انواع آجیل‌ها و شیرینی‌های سنتی یا جدید

سفره هفت سین

در بسیاری از نقاط ایران، جمهوری آذربایجان و برخی از نقاط افغانستان، سفره هفت‌ سین پهن می‌شود. در این سفره، هفت چیز قرار می‌گیرد که با حرف س آغاز شده باشد؛ مثل سیر، سنجد، سمنو، سیب و…به هفت‌سینی که چیده می‌شود معانی خاصی نسبت داده‌اند. مثلاً سیب را نماد زیبایی و تندرستی، سنجد را نماد عشق و محبت، و سکه را رزق و روزی گفته‌اند. سفره نوروز از زمان‌های کهن بوده اما به این صورت بوده‌است که سفره‌ای را پهن می‌کردند و در بشقابهای سفالی یا فلزی، انواع آجیل‌های خشک‌شده مانند توت خشک، برگه خشک شده زردآلو و هلو و پختیک (پخته شده و خشک شده لبو) و عسل و سرشیر خشک شده، کلوچه، قطاب و نان سرموکی و… می‌گذاشتند؛ تخم مرغ رنگ‌شده از اجزای اصلی این سفره‌ها بود. در این سفره، بعضی چیزها فقط جنبه زیبایی و نمادین داشت مانند تخم مرغ و آیینه؛ ولی سایر چیزها برای خوردن و پذیرایی میهمانان بوده‌است و هر زمان که تمام می‌شد بلافاصله صاحبخانه ظروف را دوباره برای میهمانان جدید پر می‌کرد.

اما اینکه هفت چیز با نام سین باشد، پدیده جدیدی است و مستندات تاریخی ندارد. البته سفره نوروزی همواره دارای سمبل و نمادها بوده‌است اما به نظر می‌رسد گذاشتن هفت جزء آغاز شونده با حرف سین در سفرهٔ نوروزی پدیده‌ای است که روایت های آن بیشتر از اواخر دوره قاجار رایج شده و پیشینهٔ تاریخی ندارد و توسط رسانه‌ها فراگیر شده‌است.

یکی از ضروریات عید نوروز لباس نو و حمام رفتن بوده‌است، مردان و زنان قبل از فرارسیدن نوروز به حمامهای زنانه یا مردانه می‌رفتند و شلوغ‌ترین روزهای گرمابه‌ها، همان چند روز سال نو بود.

نوروز و جشن آن جزئیات و اطلاعات بسیار دیگری دارد که در این مطلب قادر به توضیح همه آن نبودیم.اگر شما تمایل به دانستن اطلاعات بیشتری درباره جشن عید نوروز دارید می توانید به سایت ویکی پدیا مراجعه کنید.

 

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید