تعطیلات مهم ترین زمان برای موفقیت در کنکور

امروز با مقاله ای دیگر در سایت مجموعه مدارس و آموزشگاه های هما همراه شما شده ایم.به نظر شما تعطیلات برای پیشرفت درسی و تحصیلی از چه جایگاهی برخوردار است؟داشتن برنامه ریزی مناسب در تعطیلات چه کمکی می تواند به شما بکند؟به طور کلی درباره تعطیلات و انواع آن چه می دانید؟برای پاسخ به این سوالات ادامه مطلب را دریابید.

تعطیلات من و شما و برنامه ریزی برای آن

می توان گفت که تعطیلات خیلی مهم است و حتی شاید از روزهای کاری هم مهم تر باشد چراکه استراحت و تفریح و خواب و خوش گذرانی مهم هستند و برای سلامتی و زندگی ما ضروری هستند! من  به شخصه همیشه وقتی تقویم می خرم، آن را می گذارم جلویم تعطیلاتش را پیدا می کنم. مثلا تصمیم می گیرم فلان هفته شهریور را بروم سفر. بیشتر مواقع هم برنامه هایم درست از آب در نمی آید و مسافرت من، چند روز عقب و جلو می شود، که البته اشکالی ندارد.

شما هم باید همین کار را بکنید. تقویم را باز کنید و تعطیلاتش را پیدا کنید و برنامه ریزی کنید. البته شما با من کمی فرق دارید اول اینکه: اگر امسال کنکوری هستید و غول کنکور در انتظار شماست امسال سال سرنوشت شماست و تعطیلات در موفقیت و نتیجه شما خیلی تأثیر گذار هستند. دوم اینکه شما باید خیلی دقیق تر از من برنامه ریزی کنید واتفاقا، چند روز عقب و جلو شدن برنامه، برای شما اشکال دارد.

تعطیلات تابستان:

تابستان وقت خوبی خوبی برای استراحت و تفریح است، اما اگر باهوش باشید، این طور فکر نمی کنید. تعطیلی طولانی سه ماهه، مهم ترین نتیجه اش فراموشی ۸۰ تا ۹۰ درصد مطالب درسی است! حالا فرض کند بعد از ۳ ماه استراحت مطلق، به مدرسه بروید. حالا دبیر ها باید کلی وقت بگذارند تا درس های سال پیش را به شما یادآوری کنند!از طرف دیگر شما قرار است کنکور بدهید و مجبورید هم کتاب های امسال و هم کتاب های سال های پیش را دقیق و کامل مطالعه کنید، ۲۶ کتاب در ریاضی، ۲۷ کتاب در تجربی و ۳۵ کتاب  در انسانی، و این اصلا شوخی نیست! این همه مطلب، در یک دوره ۹ ماهه هم جا نمی شود.به همین دلیل شما صد در صد به تابستان هم نیاز دارید.

 چرا تعطیلات تابستان این قدر مهم است؟

تعطیلات تابستان به دلایل زیر از اهمیت زیادی برخوردار است:

 

  1. حدود ۱۶ ساعت از شبانه روز روشن است؛ این یعنی انرژی خیلی زیاد و کافی در شما و در کائنات.
  2. تابستان دوره تمرین درست خواندن است. به اندازه کافی می توانید روی عادت هایتان کار کنید، ساعت فیزیولوژیکی بدنتان را اصلاح کنید، روش های صحیح مطالعه را امتحان کنید و خیلی کار ها و تمرین های دیگر.
  3. از تابستان تا کنکور وقت زیادی مانده، در نتیجه استرس کمتری برای شما وجود دارد.
  4. در تعطیلات تابستان شما هنوز در هیچ کنکور آزمایشی شرکت نکرده اید و خرابکاری هایتان آشکار نشده است! پس بدون استرس و فشار خانواده و اطرافیان می توانید درس بخوانید.
  5. خیلی از رقبای شما تابستان را جدی نمی گیرند، پس فرصت خیلی خوبی دارید تا از آنها سبقت بگیرید.

یادتان باشد که رابطه تابستان و بهار پیش از کنکور، مثل الا کلنگ است. اگر این تابستان را خوب و قوی بگذرانید، بهار خیلی آرام و کم فشاری در انتظار شما خواهد بود.

تعطیلات طول هفته:

روزهایی که در  مدرسه هستید از صبح سرکلاس هستید و وقتی هم به خانه میرسید، می توانی بین ۳ تا ۵ ساعت درس بخوانید که البته این وقت هم صرف درس های فردا و مطالعه درس های همان روز می شود. پس برای تمرین اضافه و مطالعه درس هایی که ضعیف هستید و مباحث آزمون های آزمایشی، وقت چندانی نمی ماند، اما یک روز تعطیل، کامل در خانه هستید و می توانید برای تمام این موارد وقت بگذارید.

 

 یک نکته مهم درباره تعطیلات طول هفته

ساعت فیزیولوژیک بدن شما باید تنظیم باشد، پس در روزهای تعطیل هم باید مثل روزهای مدرسه از خواب بیداری شوید، در کل ساعت بیداری و خواب و غذای شما، در روزهای تعطیل، نباید با روزهای دیگر فرق چندانی داشته باشد. حالا که قرار است ساعات روزهای تعطیل با روزهای دیگر فرقی نداشته باشد، وقت زیادی برای مطالعه دارید حداقل ۴ زنگ ۱/۵ساعته، به اضافه عصرها هم که ۳ تا ۵ ساعت مطالعه داشتید، پس حدود ۹ تا ۱۱ ساعت می توانید درس بخوانید. این خیلی تعداد ساعت برای حل تست و مرور و رفع اشکال و مطالعه مباحث قبلی، خیلی ارزشمند است.

برای بدست آوردن اطلاعات و نکات بیشتر  می توانید به مطلب ۵عامل که باعث شکست در کنکور می شود مراجعه کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید