شیوه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

با خبری دیگر از خبر های مجموعه مدارس و آموزشگاه های هما در خدمت شما هستیم.حتما شما نیز خبر هایی درباره تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش کنکور شنیده اید،اما این خبر ها تا چه حد درست است؟سوابق تحصیلی چه تاثیری بر پذیرش داوطلبان دارد؟با پاسخ به این سوالات با ادامه مطلب با ما همراه باشید.

توضیحات لازم درباره ی شیوه ی پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی

در این بخش به توضیحات لازم درباره شیوه پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی که ۸۵% کد رشته محل های تحصیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را شامل می شود می پردازیم.این توضیحات برای مهر سال ۱۳۹۸ می باشد.در ابتدا توضیحاتی کلی اما مهم درباره ثبت نام در آزمون سراسری و انتخاب رشته خواهیم داد و مهلت هریک را ذکر می کنیم.

شیوه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

اطلاعات ثبت نام و دفترچه کنکور

 • دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته های تحصیلی با ۱۸۲ صفحه در تاریخ ۱۷ بهمن ماه توسط سازمان سنجش منتشر شده است.
 •  فرصت ثبت نام و انتخاب رشته از تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ شروع و تا تاریخ ۱۳۹۸/۰۶/۰۶ ادامه خواهد یافت.
 • هر داوطلب بایستی فرم ثبت نام ۴۲ موردی را در سایت سازمان سنجش تکمیل نماید. (صفحه ۱۷۸ دفترچه)
 • هر داوطلب می تواند حداکثر تعداد ۱۰۰ کد رشته محل را انتخاب و در سایت سازمان سنجش آموزش کشور درج نماید. (صفحه ۱۷۹ دفترچه)
 •  تمامی دانش آموزان پایه دوازدهم دوره دوم متوسطه نظام جدید آموزشی ( شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش) و هم چنین دانش آموزان و فارغ التحصیلان نظام آموزشی قدیم شاخه نظری و فارغ التحصیلان دوره کاردانی شاخه های فنی و حرفه ای نظام آموزشی قدیم می توانند برای این شیوه پذیرش ثبت نام و انتخاب رشته نمایند همچنین تمامی داوطلبان ملزم به دارا بودن کد سوابق تحصیلی می باشند.

شیوه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

قوانین انتخاب رشته

هر داوطلب می تواند بدون توجه به نوع رشته دیپلم یا پیش دانشگاهی، کد رشته محل های تمامی گروه های آزمایشی پنجگانه را در صورت علاقه مندی انتخاب نماید. (شرط ۸ از شرایط و ضوابط اختصاصی ثبت نام و انتخاب رشته، صفحه ۳ دفترچه).به عنوان مثال: یک دانش آموز پایه دوازدهم رشته ادبیات و علوم انسانی می تواند به صورت هم زمان، کد رشته محل های گروه علوم انسانی، علوم تجربی، علوم ریاضی، هنر و زبان های خارجی را انتخاب نماید. یک یا دو یا حتی هر پنج گروه را انتخاب نماید. مثلاً یک داوطلب علوم انسانی می تواند رشته هایی مانند مهندسی عمران، مکانیک، برق، مواد و متالورژی را از گروه علوم ریاضی و فنی یا رشته هایی مانند زیست شناسی گیاهی، جانوری، سلولی و مولکولی، شیمی محض را از گروه علوم تجربی و رشته هایی مانند آموزش زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، آموزش زبان فرانسه، زبان روسی، زبان اردو را از گروه زبان های خارجی انتخاب نماید.

 

شیوه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

 • در این دفترچه کد رشته محل هایی از تمامی دوره های تحصیلی اعم از روزانه، نوبت دوم(شبانه)، نیمه حضوری، مجازی، پردیس خودگردان، پیام نور و غیرانتفاعی و غیر دولتی درج شده اند.
 • در این دفترچه حتی از رشته های پرمتقاضی و پرطرفدار دوره روزانه گروه های علوم ریاضی و فنی مانند مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک و مهندسی مواد و رشته هایی مانند آموزش زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، زبان فرانسه، زبان روسی از گروه زبان های خارجی و در دانشگاه های دولتی پرطرفدار به منظور انتخاب توسط داوطلبان درج شده اند.
 • رشته های تحصیلی وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(رشته های پزشکی و پیراپزشکی) و هم چنین رشته های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران جزء آن دسته از رشته هایی هستند که پذیرش آن ها مبتنی بر آزمون می باشند ( ۱۵% کد رشته محل ها) و برای انتخاب این دسته از رشته ها داوطلب بایستی حتماً در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ ثبت نام و شرکت نماید.

شیوه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

 •  داوطلبان در این مرحله نیازی به پرداخت هزینه ندارند.
  ۲۰درصد ظرفیت این نوع پذیرش روزانه و ۵۰% ظرفیت شبانه است. اما بیشتر ظرفیت شهریه پردازها به پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی اختصاص دارد.
 •  رشته های دانشگاه آزاد در این مجموعه رشته ها نیستند. در حال حاضر رشته های این دانشگاه به شورای گسترش دانشگاه ها برای تایید ارسال شده است که پس از تایید تا تاریخ ۲۰ اسفند به این مجموعه اضافه می شود.
  دانشگاه ها از ۱۳۹۸/۰۶/۰۶ سیستم پذیرش را می بندند و سیستم پردازش را آغاز می کنند و در آن زمان بر اساس سوابق تحصیلی و معدل دیپلم و تمامی ضوابط و سهمیه های قانونی پذیرش مشروط را انجام می دهند. سپس با داوطلب تماس می گیرند و در نهایت داوطلب مختار است بین پذیرش با آزمون یا بدون آزمون تصمیم بگیرد و در این زمان هزینه ثبت نام را در دانشگاه مورد نظر پرداخت کند.

شیوه پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

امید است که به ارائه این اطلاعات بتوانیم هرچه بیشتر به شما عزیزان و داوطلبان کنکور کمک کنیم.همچنین دپارتمان کنکور هما در دو واحد پسرانه و دخترانه در کرج در خدمت شما عزیزان است که با استفاده از کلاس ها و فعالیت های آموزشی و مشاوره ای  بتوانید بهترین رتبه ها را در بهترین دانشگاه ها دریافت کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید